شما اینجا هستید: خانه / معرفی کتاب / معرفی کتاب “راه دشوار آزادی”
معرفی کتاب “راه دشوار آزادی”

معرفی کتاب “راه دشوار آزادی”

در كتاب «راه دشوار آزادی» خاطرات جالب نلسون ماندلا بهمراه بیوگرافی و زندگينامه وي به صورت روايتي داستانگونه بيان شده است.

نلسون ماندلا، يكي از رهبراني است كه با وجود تلاش و مبارزه اش براي نابودي آپارتايد (حاكميت اقليت سفيد بر اكثريت سياه) امروز نه فقط محبوب آن سياهان است كه محبوب همان سفيدپوستان نيز است و در واقع او محبوبيت فوق العاده اي در سراسر جهان دارد. ماندلا در كتاب خاطراتش (راه دشوار آزادي) اين محبوبيت را به سادگي چنين بيان مي كند:

«اين حيرت آور بود كه يك اسكيموي نوجوان كه در بام دنيا زندگي مي كند توانسته از تلويزيون ناظر آزاد شدن يك زنداني سياسي در منتهي اليه جنوبي آفريقا باشد.»

واقعاً علت اين محبوبيت چيست؟ به چه دليل از ميان اين همه رهبران بزرگ، مردم ماندلا را دوست دارند و او را تحسين مي كنند، در حالي كه ماندلا نه چون ناپلئون فاتح جهان بوده است، نه چون لنين پايه گذار ماركسيسم و نه چون بودا مؤسس يك آيين جهاني؛ بلكه او از كساني است كه فقط در كشورش و براي مردمش زندگي و مبارزه كرده است؟ به نظر مي رسد كه علت اين محبوبيت، با عملكرد ماندلا ارتباط دارد، عملكردي كه تفاوت رهبران را نشان داده و به جهانيان مي آموزد كه بدون خشونت، هم مي توان انقلاب كرد، هم (آنرا اداره كرد).

نلسون ماندلا، نمونه موفق و مشخصي از اين نوع رهبران است كه در جامعه تبعيض آلود آفريقاي جنوبي، توانست هم نهضت ضد آپارتايد را به پيروزي برساند ، هم مانع از كشتار و فجايع انساني شود كه معمولاً بعد از پيروزي يك نهضت طبيعي جلوه مي كند. او در كتاب خاطراتش «راه دشوار آزادي» نوشته است:

«در طول آن سال هاي طولاني تنهايي بود كه اشتياق من به آزاد بودن مردم من تبديل به آروزي آزادي براي همه مردم؛ سياه و سفيد، شد. من اين نكته را بهتر از هر چيز ديگري مي دانستم كه درست همان گونه كه ستمديدگان بايد آزاد شوند، ظالمان نيز بايد آزاد گردند. مردي كه آزادي مرد ديگري را از او مي گيرد، خود اسير تنفر است و در پشت ميله هاي تعصب و كوته انديشي گرفتار است. من اگر آزادي فرد ديگري را از او مي گيرم، واقعاً آزاد نيستم و قطعاً وضعيت من مشابه وقتي است كه آزادي مرا از من گرفته باشند. وقتي از زندان آزاد شدم مأموريت من اين [خواهد] بود كه هم ظالم و مظلوم را آزاد كنم.»

«در طول زندگي ام خود را وقف مردم آفريقا كرده ام. با استيلاي سفيدپوسان مبارزه كرده ام، و با استيلاي سياهان نيز مبارزه كرده ام. به دنبال آرمان جامعه اي آزاد و دموكراتيك كه همه بتوانند در آن در توازن و با فرصت هايي برابر زندگي كنند بوده ام. اين آرمان من است كه اميدوارم با آن زندگي كرده و بدان دست يابم. اما اگر نياز باشد آماده ام براي اين آرمان بميرم.»

ماندلا در مهرماه ۱۳۷۸ به ايران آمد و با مقامات كشور از جمله سيدمحمد خاتمي رييس جمهور اصلاحات ايران به گفتگو پرداخت. ماندلا در ديدار با خاتمي گفت: «رييس جمهور خاتمي، من به شما علاقه مندم و مي خواهم به خاطر سياست رو به پيشرفتي كه جمهوري اسلامي ايران داشته است تبريك بگويم»…

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد . فیلدهای موردنیاز علامت گذاری شده اند *

*

*

code

بپر بالا !